Koncepcja zagospodarowania placu w Jeleniej Górze + fontanna

Zagospodarowanie placu. Fontanna. Założenie projektu: przeprojektowanie placu w Jeleniej Górze u zbiegu alei Wojska polskiego i ulicy Wolności. Pow. ok. 1500 m2.  Na istniejącym placu znajduje się zdewastowana fontanna z lat 70. Cel: przebudowa placu aby stał się on przyjazny dla mieszkańców i stanowił miejsce odpoczynku.

IDEA: Otwarcie wizualne placu z fontanna i wprowadzenie łatwego do zrozumienia układu funkcji (komunikacja, fontanna, miejsca do siedzenia) w celu podwyższenia jego walorów estetycznych (oraz bezpieczeństwa w godzinach wieczornych). Oświetlenie, plan, rezygnacja z przesłon (plac widoczny z każdej strony), a zarazem wykorzystanie istniejących różnic terenu (80 cm) w celu zróżnicowania poziomów, sprawia że posadzka otrzymuje nową, ciekawszą formę wynikającą z funkcji oraz staje się częścią miejskiego krajobrazu, jako miejsce rozpoznawalne i interesujące, skupiające ludzi w różnym wieku, a zarazem bezpieczne. Transparentność przestrzeni placu daje możliwość oglądania go z każdej strony, przez pieszych, ludzi jadących samochodami, autobusami itp. Dobra widoczność wpływa automatycznie na bezpieczeństwo placu – brak miejsc potencjalnie groźnych. Zróżnicowane ukształtowanie powierzchni oraz podkreślenie przestrzeni przez linie latarni (dobre oświetlenie wpywa dodatkowo na poprawę bezpieczeństwa po zmroku) oraz oświetlenie na powierzchnia posadzki (pasma świetlne), sprawiają, że plac dobrze wpisuje się w otoczenie. Kształt placu podkreśla główne kierunki poruszania się pieszych i stara się ułatwić komunikację, jednocześnie stając się interesującym miejscem na mapie miasta.

Status: Projekt dla pacowni SMM Architektura. Koncepcja odrzucona przez Urząd Miasta Jelenia Góra. Podwód: Brak łukowych kształtów nawierzchni.

Szkic koncepcyjny

Szkic koncepcyjny

Zobacz więcej (linki):

panoramiczny widok istniejącego miejsca

koncepcja i inspiracje

perspektywy

wizualizacje