2017: Rozpoczęcie budowy.
2015: Uzyskanie pozwolenia na budowę.
2014: Koncepcja, projekt budowlany.
Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wolnostojącego w technologii drewnianych z bali o przekroju prostokątnym.
Działka położona jest na południowo – wschodnim stoku stromego wzniesienia na rzędnej 801,8 m npm (różnica wysokości wzdłuż kier. płn.-płd.: 5 m; różnica wysokości dla samego proj. domu ok. 2 m na 7,5 m długości budynku).
Budynek ze względu na spadek terenu posadowiony na fundamencie żelbetowym w celu wyrównania poziomów na zboczu stoku. Na działce zaprojektowana został także niezbędna infrastruktura: WLZ, przyłącze do studni wierconej do poboru wody na cele bytowe, przyłącze i zbiornik bezodpływowy na ścieki (ze względu na brak możliwości podłączenia się do sieci gminnych) oraz utwardzony dojazd wraz z miejscem postojowym oraz schody terenowe do budynku.
Budynek przeznaczony dla 2 os. Budynek wolnostojący z poddaszem użytkowym oraz podwyższonym fundamentem – przyziemiem. Fundament otwarty od strony południowej tworzy dwie równoległe ściany, na których opiera się parter budynku; od strony północnej (przystokowej) fundament zamknięty w formie skrzyni i otwarty od strony południowej (w stosunku 1/3 do 2/3).
Parter domu podzielony jest funkcyjnie na główną część dzienną: salon, spełniający także funkcję jadalni, i kuchnia oraz część komunikacyjna: mały przedpokój, klatka schodowa i pom. wc. Z salonu wyjście na tarasy zewnętrzne dostępne z poz. terenu od strony przystokowej – z możliwością obejścia domu w około na poziomie parteru. Na poddaszu znajduje się sypialnia z wyjściem, na dostępny tylko z niej, balkon; łazienka oraz pom. schowka, które pełni także funkcję pom. na urządzenia techniczne budynku.
Budynek ma formę prostokąta i jest kryty dachem 2-spadowym o kącie 35 st. N Na poziomie parteru, na zewnątrz budynku znajduje się taras pozwalający na obejście bryły budynku w około. Na poddaszu balkon od strony południowej. Połacie dachu wychodzące poza obrys domu tworzą okap. Aby umożliwić funkcjonalne i łatwe dojście do budynku projektuje się schody terenowe z kamienia naturalnego. Poziomy wyrównuje się tworząc nasypy o łagodnym spadku nawiązujące do ukształtowania terenu zbocza. Nasypy do zagospodarowania i nasadzeń roślinności. Od strony przystokowej (północnej) nasyp projektowany ma na celu ochronę budynku przed niekontrolowanym spływem wód opadowych ze stoku powyżej i kierowanie ich na boki budynku.
Budynek poprzez swoją nieskomplikowaną i nie prostą bryłę w kształcie i skali nawiązuje do budynków tradycyjnych występujących w okolicy.
Powierzchnia zabudowy: 45 m2
Wymiary (szer. x dł.): 6 x 7,5 m
Kąt nachylenia dachu: 35˚ (70%)
Kubatura budynku brutto: 350,25 m3
Wysokość do kalenicy (min/max): 7,36 / 9,42 m
Poz. ±0,00 budynku: 702,75 m npm (poz. gruntu -2,65)
Pow. użytkowa: 64.50 m2
Pow. netto: 71.05 m2
Pow. elementów zewnętrznych: 41.00 m2
Poniższe materiały dzięki uprzejmości firmy Drewnex
DREWNEX Domy Drewniane
34-745 Spytkowice na Podhalu Spytkowice 284B
Zdjęcia z budowy
Dzięki uprzejmości inwestora i kierownika budowy.
Listopad – grudzień 2017
Październik 2017
Wrzesień 2017