Projekt domu + dużego garażu, gm. Długołęka


Czasem zdarza się, że inwestor poszukuje niestandardowego rozwiązania. W tym przypadku właśnie tak było – projekty „gotowe” nie spełniały założonych kryteriów. Wykonując projekt indywidualny udało się stworzyć małe założenie mieszkalne, nowoczesny „folwark” z architekturą dopasowaną do siebie.


Dom mieszkalny z częściowo użytkowym poddaszem, z marginesem pozostawionym do przyszłego dostosowania dla rodziny oraz garaż wielostanowiskowy dla 2 samochodów dostawczych i samochodu osobowego, wiatą dla przyczepy, a dodatkowo w przestrzeni garażu część piętra – antresoli na potrzeby gospodarcze związana z działalnością inwestora.


Dodatkowym wyzwaniem było zaprojektowanie placu manewrowego z odpowiednimi promieniami skrętu. Wszystko wyszło całkiem zgrabnie, budynek mieszkalny i garaż tworzą spójną architektoniczną całość, a przestrzeń między nimi tworzy nowoczesny „dziedziniec”. Wszystko dostosowane do potrzeb inwestora i mające „zapas” na przyszły rozwój – rodziny i działalności gospodarczej. Działka położona w pięknej okolicy, sąsiadująca z lasem.



Budynek mieszkalny: Wymiary (szer. x dł.): 8,4 x 14,40 m; Kąt nachylenia dachu: 25˚ (46,6%), dach 2 – spadowy, symetryczny, częściowo obniżony o 1 m nad cz. północną budynku, układ kalenicy północ-południe; Powierzchnia zabudowy budynku: 120,96 m2; Kubatura budynku brutto: 608,05 m3; Wysokość do kalenicy (min/max): 5,34 / 6,34  m; Poz. ±0,00 budynku: 133,66 m npm (poz. gruntu -0,16).



Budynek garażowy: Wymiary (szer. x dł.): 8,4 x 11,10 m; Kąt nachylenia dachu: 25˚ (46,6%), dach 2 – spadowy, symetryczny; układ kalenicy północ-południe; Powierzchnia zabudowy budynku: 93,24 m2; Kubatura budynku brutto: 499,5 m3; Wysokość do kalenicy (min/max):  6,34  m; Poz. ±0,00 budynku: 133,56 m npm (poz. gruntu -0,16).



Wiata przyległa do budynku garażowego: Wymiary (szer. x dł.): 8,4 x 3,15 m; Kąt nachylenia dachu: 25˚ (46,6%); Powierzchnia zabudowy budynku: 25 m(przyjęto do pomiaru powierzchnię wliczając skrajne słupy konstrukcji); Kubatura budynku brutto: 101,25 m3; Wysokość do kalenicy (min/max): 3,18/ 3,74  m; Poz. ±0,00 budynku: 133,5 m npm (na poz. gruntu).



Budynek mieszkalny ma formę prostokąta i jest kryty dachem 2-spadowym o kącie nachylenia połąci 250, nad częścią budynku od strony północy, połacie dachowe są obniżone o 1 m w stosunku do dachu głównego (dach oparty bez ścianki kolankowej na stropie).



Parter domu podzielony jest funkcyjnie na 3 części: od wejścia znajduje się pomieszczenie kotłowni i pom. gospodarcze / schowek, wiatrołap; dalej gabinet do pracy, 2 sypialnie i łazienka; w końcowej części domu część prywatna dzienna: salon, spełniający także funkcję jadalni z otwartą kuchnią. Z salonu prowadzą schody na poddasze. Na poddaszu przewidziano miejsce na 2 dodatkowe sypialnie, z czego jedna z własną garderobą, łazienkę oraz strych pod obniżoną częścią dachu, jako składzik połączony z jednym z pokojów.



Garaż przewidziano jako wolnostojący, mieszczący 3 stanowiska dla pojazdów właściciela. Garaż w części gdzie znajdują się 2 stanowiska postojowe stanowi jedną kondygnację otwartą do samej kalenicy. W części gdzie znajduje się 1 stanowisko zaprojektowano strop wydzielając małe poddasze gospodarcze dostępne przez klapę w stropie. Za tym stanowiskiem na parterze przewidziano osobne pomieszczenie gospodarcze spełniające funkcję łazienki gospodarczej. Do garażu od strony północnej projektuje się wiatę w konstrukcji drewnianej,  spełniającą funkcje zadaszenia dla potrzeby gospodarcze.



Budynek mieszkalny i budynek garażowy nawiązują do siebie geometrią dachu, wysokością kalenicy, szerokością oraz materiałami wykończeniowymi tworząc spójną całość. Budynki poprzez swoją nieskomplikowaną i prostą bryłę w kształcie i skali nawiązują do budynków tradycyjnych występujących w okolicy.



 

bykow